شنبه, 26 مرداد 1398 ساعت 10:32:25
دسته بندی : اخبار شرکت بازدید : 1284
تجربه پیشگامان فولاد جنوب راهگشای بومی سازی واحدهای فولادی سراسر کشور

تجربه پیشگامان فولاد جنوب در راه اندازی فولاد شادگان موفقیتی بزرگ در زمینه راه اندازی و بهره برداری از نخستین احیا مستقیم ایرانی است و می تواند راهگشای شایسته ای برای بومی سازی واحدهای فولادی در سراسر کشور باشد.

مهندس عباس تفضلی مدیرعامل شرکت پیشگامان فولاد جنوب این مطلب را در مصاحبه با نشریه روابط عمومی شرکت فولاد خوزستان بیان کرد و گفت: آماده ایم این مشاوره ارزشمند مهندسی را برای طرح های فولادی در هرجای کشور ارائه نماییم.
تفضلی تصریح کرد: رسالت، ماموریت و تلاش ما پایداری تولید گروه فولاد خوزستان و کمک به اجرای طرح های بومی سازی است.
تفضلی با تاکید بر اهمیت برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی بومی سازی قطعات، تجهیزات و مواد گروه فولاد خوزستان در شهر اهواز به عنوان یکی از مهمترین قطبهای تولید فولاد کشور گفت: شرکت مهندسین مشاور پیشگامان فولاد جنوب با ارائه خدمات مطالعاتی، فنی و مهندسی، بازرسی فنی و همچنین ورود به حوزه راه‌اندازی و بهره‌برداری واحدهای تولیدی، نقش مهمی را در ایجاد خودباوری نیروها طی سال‌های اخیر ایفا کرده است.
مدیرعامل پیشگامان افزود: شرکت فولاد خوزستان طی چهار دهه فعالیت در صنعت فولاد کشور، روزهای مختلفی را در عرصه بومی سازی تجربه کرده و اینک با تکیه بر این تجربه‌ها و دستیابی به ساختاری منسجم، ماموریت خود را بمنظور پایداری تولید و توسعه‌ در راستای بروز رسانی خطوط تولید و حفظ سهم بازار دنبال می‌کند. در این بین، رسالت، ماموریت و نقش ما کمک به پایداری تولید گروه فولاد خوزستان، انتقال دانش فنی و ترویج تجارب ارزنده کارکنان تلاشگر و پیشکسوت شرکت فولاد خوزستان به صنعت فولاد کشوراست.
مهندس تفضلی در ادامه این گفتگو که در سایت رسمی شرکت فولاد خوزستان نیز منعکس شده به تملک بخش عمده سهام پیشگامان توسط فولاد خوزستان اشاره کرده و می افزاید: از اواخر سال ۱۳۹۵، بالغ بر٧٠ درصد سهام پیشگامان فولاد جنوب در بورس توسط فولاد خوزستان از طریق شرکت گروه توسعه تجارت فراگیر خریداری شد. از آن زمان، فعالیت پیشگامان بصورت تخصصی در ارتقاء امور در حوزه مهندسی، اتوماسیون صنعتی، مهندسی معکوس، بازرسی فنی و استقرار سیستم‌های نگهداری و تعمیرات و کدینگ برنامه ریزی شد. مدیرعامل پیشگامان فولاد جنوب تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم تجارب ارزشمند نیروهایمان در راه‌اندازی و بهره‌برداری از کارخانه احیا مستقیم شادگان را در راستای حرکت مقدس بومی سازی صنعت فولاد کشور بکار گیریم و این تجارب را به سایر حوزه‌ها از جمله اتوماسیون نیز گسترش دهیم.

مهندس تفضلی در پاسخ به این سوال که عمده فعالیت‌های شرکت مهندسین مشاور پیشگامان فراگیر جنوب در چه حوزه‌هایی است، اظهارداشت:
فعالیت‌های شرکت پیشگامان در حوزه خدمات مشاوره مهندسی از سه فاز اول، دوم و سوم تشکیل شده است. در حوزه نظارت کارگاهی، پروژه‌های فولاد خوزستان و فولاد شادگان را در کارنامه خود داریم و در حال مذاکره برای ورود به پروژه‌های زیرمجموعه شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد هستیم. در حوزه مهندسی معکوس، پروژه‌هایی در بخش‌های مختلف شرکت فولاد خوزستان انجام شده و در حال مذاکره با شرکت های فولاد شادگان و صنعتی معدنی توسعه فراگیر سناباد هستیم.
تفضلی با ذکر اینکه پیگامان در بخش عملیات‌های بازرسی فنی تجهیزات حین ساخت همکاریهای موثری با فولاد خوزستان داشته افزود: علاوه بر این مساعدتها، برای تدوین و استقرار سیستم‌های نت (PM) و کدینگ در شرکت فولاد شادگان و توسعه فراگیر سناباد نیز پیگیر ادامه این همکاریها هستیم.
اجرای پروژه‌های اتوماسیون صنعتی یکی از ماموریت‌ها و تکالیف محوله به این شرکت می‌باشد که در ابتدای سال ۹۷ برای شرکت تدوین شده و در حال گسترش روز افزون آن هستیم و در حوزه بازرسی و نت سازه‌های صنعتی در شرکت فولاد خوزستان نیز پروژه‌هایی در دست اجرا داریم.
نگهداری، پشتیبانی، بروز رسانی و توسعه سیستم‌های مدیریت اطلاعات یکپارچه (MIS) شرکت فولاد خوزستان و کلیه شرکت‌های تابعه نیز یکی دیگر از ماموریت‌های ما در شرکت مهندسین مشاور پیشگامان فولاد جنوب است که توسط کادرهای مجرب این شرکت در حال انجام است.
همچنین موضوع مهم راه اندازی و بهره‌برداری از طرح های بزرگ توسعه ای در این شرکت از اواخر سال ۱۳۹۵ آغاز شد که با حضور چشمگیر و موثر پیشگامان در راه اندازی کارخانه احیا مستقیم شرکت صنعت فولاد شادگان آغاز شد. سپس با حضور در راه اندازی کارخانه های احیا مستقیم نی ریز، میانه و بافت ادامه یافت. در حال حاضر نیز مذاکراتی درباره راه اندازی و بهره‌برداری از کارخانجات کنسانتره و گندله‌سازی سناباد در دست انجام داریم.
مهندس تفضلی در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه پیشگامان در حوزه مهم «مهندسی معکوس و بومی‌سازی» چه مسیری را طی کرده‌ است اظهارداشت:
انجام مهندسی معکوس قطعات یکی از الزامات صنعت برای قطع وابستگی، اثبات توانایی‌ها و توسعه یافتگی است که نه تنها در شرایط حاد تحریمی بلکه در تمام شرایط از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هر چند اقدام به هر کاری در فاز صفر مشکلات خاص خود را دارد، اما این موضوع مانعی برای یافتن راه حل و رفع مشکل نیست. وقتی ما یک مهندسی معکوس را انجام می‌دهیم ممکن است در حوزه دانشی کمبودهایی داشته باشیم. اما می‌توان با استفاده از توان دانشگاهی نیروها این ضعف را پوشش داد. همچنین ممکن است در حوزه تامین مواد تشکیل دهنده قطعات با کاستی‌هایی مواجه شویم که ضرورت دارد شرکت‌های تولید کننده مواد اولیه نیز همراستا با اینگونه عملیات و مهندسی معکوس، انعطاف لازم را داشته و با پروژه‌ها هماهنگ باشند. گاهی اوقات نقایصی در تکنولوژی تولید و یا ابزار کار تولید محصول وجود دارد، طبیعی است در چنین مواردی باید با سازنده‌های مختلف ارتباط گرفت و توان بالقوه‌ موجود را به فعل تبدیل کرد. در برخی موارد نیز ممکن است علیرغم یافتن راه حل، سرمایه‌گذاری برای تولید صنعتی توجیه اقتصادی نداشته باشد. در چنین حالتی، حمایت شرکت‌های بزرگ برای سرمایه‌گذاری و یا ایجاد اطمینان برای سرمایه‌گذار از لحاظ خرید انحصاری بلند مدت محصولات البته با رعایت صرفه و صلاح دو طرف ضروری است. در نهایت این روندی است که همه کشورها برای صنعتی شدن در آن گام برداشته اند و برای رسیدن به این جایگاه، بناچار از جایی حرکت خود را آغاز کرده‌اند. کار مهندسی معکوس یک عملیات تیمی است که در مجموعه شرکت ما، فولاد خوزستان، مجموعه صنعت فولاد و در کل کشور نیاز به همفکری و همکاری در آن وجود دارد. در حال حاضر عملیات تدوین مدارک مورد نیاز ساخت و تامین قطعات و تجهیزات خاص به روش مهندسی معکوس در شرکت فولاد خوزستان توسط پیشگامان در حال انجام است و با دستور مستقیم مدیریت محترم عامل فولاد خوزستان، کمیته‌ای بمنظور افزایش دامنه عملکرد این حوزه وجود دارد. شرکت پیشگامان در این زمینه بطور تخصصی از مرحله شناسایی قطعات خاص تا مرحله تامین از داخل به روش بومی‌سازی فعال می باشد.
تفضلی درباره بیلان کار شرکت گفت: شرکت پیشگامان فولاد جنوب در سال ۱۳۹۴ حدود 18 میلیارد ریال درآمد داشت اما در سال ۱۳۹۵ با توجه به خرید عمده سهام توسط شرکت فولاد خوزستان رشد ۳۰۰ درصدی درآمد را نسبت به سال 94 تجربه کردیم و این رقم به 52 میلیارد ریال رسید. به همین ترتیب در سال ۱۳۹۶ این رقم به ٢٢٠ میلیارد ریال و در سال ۹۷ به ٣٢٥ میلیارد ریال رسید. پیش بینی این است که رقم بودجه تحولی پیشگامان در سال ۹۸ با صعود جهشی به بیش از ٦۱۰ میلیارد ریال بالغ شود. این رشد نشاندهنده عزم راسخ همکاران برای جهش و برنامه‌های تحولی است که مدنظر مدیریت ارشد سازمان می‌باشد. امیدواریم به یاری خدا و تلاش بیشتر همکاران، پیشگامان فولاد جنوب در افق ۱۴۰۴ یکی از شرکت‌های بزرگ مهندسی و بنام در حوزه فولاد کشور باشد.
مهندس تفضلی در زمینه برنامه‌های پیشگامان در ادامه سال جاری و نیز افق ١٤٠٤ پیشگامان گفت: بخشی از این موضوع به ورود شرکت پیشگامان به حوزه‌های جدیدی مانند راه‌اندازی و بهره‌برداری فولادهای میانه و بافت، همچنین قرارداد پروژه پساب فولاد شادگان و پروژه‌های اتوماسیون صنعتی فولاد خوزستان مرتبط است. به امید خدا در فرصت باقی مانده تا پایان امسال این روند ادامه می یابد و با گسترش بازار کار، خصوصاً در حوزه اتوماسیون صنعتی، قصد داریم تجربه گرانبهای پیشگامان فولاد جنوب را به فولادهای سراسر کشور انتقال دهیم. همچنین با تجدید ساختار سازمانی، گسترش واحد اتوماسیون صنعتی را در برنامه داریم. لذا امیدواریم با اقدامات صحیح در این حوزه بتوانیم هم در شرکت‌های تابعه و هم در کل صنعت فولاد کشور، اتوماسیون صنعتی گسترش لازم را پیدا کند. مثلا در حوزه راه اندازی، بهره‌برداری، انتقال دانش فنی و خدمات مهندسی خصوصا برای بخشهای توسعه ای، البته با حمایت‌های همیشگی مدیریت محترم عامل شرکت فولاد خوزستان کارهای خوبی در دست اقدام هست و امیدواریم در همین زمینه با شرکت توسعه فراگیر سناباد به جمع بندی های خوبی برسیم.
همچنین درباره چشم انداز افق ۱۴۰۴ لازم است اهداف موجود اتوماسیون ها با جدیت بیشتری دنبال شود. طبیعی است که با استفاده از دانشی که در فولاد خوزستان در زمینه بومی سازی وجود دارد و حضور نیروهای دلسوز و متخصص، انتقال این تواناییهای علمی و اجرایی به صنعت فولاد کشور با نهایت دقت و هوشمندی پیگیری می شود و انشالله به نتایج بسیار خوبی منتج می شود. امیدواریم همگی بتوانیم از ظرفیت‌های ایجاد شده برای رشد خود و مجموعه صنعت کشورمان استفاده لازم را ببریم.
رسیدن به این اهداف قطعاً نیازمند یک روحیه منسجم در مجموعه است. شما چه پیامی به کارکنان پیشگامان دارید؟
بالغ بر سیصد نیروی متخصص و کاربلد در شرکت پیشگامان مشغول به خدمت هستند که برای انتقال دانش آنان به نسل جدید نهایت تلاش خود را بکار گرفته‌ایم. نیروی انسانی توانمند بزرگترین برگ برنده هر شرکت است و بر همین اساس در پروژه بهره‌برداری فولاد میانه حدود ۷۰ نفر را داریم که در حوزه مشاوره نیز فعال هستند. انتظار می رود همه کارکنان در وهله نخست به عنوان نیروهای فولادی، در هر پست و مسئولیتی که هستند تعلق خاطر لازم را به گروه فولاد خوزستان داشته باشند. در کنار آن، با روحیه همدلی و هم افزایی که در آنها وجوددارد، موجب بالارفتن جایگاه فولاد خوزستان در این صنعت و همچنین سرافرازی استان خوزستان در عرصه صنعت فولاد کشورمان باشند.
رسالت، ماموریت و تلاش ما کمک به پایداری تولید گروه فولاد خوزستان و انتقال دانش فنی و تجربه‌های ارزنده کارکنان ارزشمند فولاد خوزستان به صنعت فولاد کشوراست. لذا امیدوارم در ادامه این مسیر که سیاست گذاری‌های خاص خود را می‌طلبد توفیق یار ما باشد.
صنعت فولاد کشور در طول انقلاب اسلامی در مسیر خود اتکا شدن گام برداشته است. حتی در سخت ترین شرایط تحریم ها هم این همت و امید به عنوان یک عزم ملی در میان فولادمردان وجود داشته که بدون وابستگی به خارج باشیم و با تولید ملی به استقلال کشور کمک کنیم. اصل موضوع برگزاری نخستین نمایشگاه بومی سازی قطعات، تجهیزات و مواد در اهواز، نشان از تقویت همین عزم ملی در بین فولادمردان گروه فولاد خوزستان دارد.

امیدواریم ما هم بتوانیم به سهم خودمان با هدایت و حمایت‌های بیدریغ مدیر عامل محترم شرکت فولاد خوزستان نسبت به این مجموعه، در کنار همت یکپارچه همکاران خوبمان در پیشگامان گامهای بلندتری برداریم. همه ما وظیفه خود می دانیم امروز بیش از پیش در جهت اهداف اقتصادی نظام مقدس جمهوری اسلامی در زمینه خوداتکایی صنعت فولاد انجام وظیفه کنیم و ان شاء الله همه با هم سربلند و موفق از این مرحله حساس عبور کنیم.